Δήλωση από Πάνο Παπανικολάου, ΓΓ της ΟΕΝΓΕ, Εκπρόσωπο του Ενωτικού Κινήματος για την Ανατροπή
Δευτέρα, 18-9-17, 1μμ
Τα νοσοκομεία είναι χώροι περίθαλψης, όχι κρατικής καταστολής.
Χρειάστηκε πριν λίγο να γίνει από την ΕΙΝΑΠ, μετά από πρωτοβουλία του Ενωτικού Κινήματος για την Ανατροπή, παρέμβαση προς την διοίκηση του νοσοκομείου ΚΑΤ για το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ της παρουσίας αστυνομικού φρουρού ΜΕΣΑ στον χώρο της Μονάδας Εντατικής Θεραπείας όπου νοσηλεύεται (διασωληνωμένος υπό φαρμακευτική καταστολή και μηχανικό αερισμό) 16χρονος τραυματίας.
Πέρα από το προφανώς γελοίο του πράγματος (να φρουρείται ασθενής βαρέως πάσχων, διασωληνωμένος, κατεσταλμένος και μηχανικά αεριζόμενος) είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να σουλατσάρουν αστυνομικοί φρουροί μέσα στην ΜΕΘ.
Τα νοσοκομεία είναι χώροι περίθαλψης και όχι κρατικής καταστολής.
Απαιτούμε από τους Υπουργούς Υγείας κ.κ. Ξανθό και Πολάκη να μην «ποιούν την νήσσαν» αλλά να παρέμβουν άμεσα τόσο προς τον κ. Τόσκα και την ΕΛΑΣ όσο και προς τους διοικητές των νοσοκομείων ώστε να αποφεύγονται αυτά τα απαράδεκτα φαινόμενα.
![](https://static.wixstatic.com/media/11d965_6740f94725c84b08b23f79b7a709205d~mv2.jpg/v1/fill/w_126,h_60,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/11d965_6740f94725c84b08b23f79b7a709205d~mv2.jpg)