Αθήνα, 05/04/23
Το ΔΣ της ΕΙΝΑΠ καταγγέλλει τη συνδικαλιστική δίωξη μέλους της Διοίκησης του σωματείου εργαζομένων στην ιδιωτική υγεία της Αθήνας από την κλινική «Υγεία».
Η απόλυσή του συναδέλφου έγινε με συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς να έχει υπάρξει ποτέ κάποια αρνητική αναφορά σχετικά με την εργασία του. Ο συνάδελφος πρωτοστάτησε στις πρόσφατες απεργίες, ενημερώνοντας τους συναδέλφους του και καλώντας τους να συμμετέχουν. Απαιτούμε την άμεση ανάκληση της απόλυσή του εκλεγμένου συνδικαλιστή και την ακύρωσή της από την κυβέρνηση.