Κινητοποίηση πραγματοποίησαν το πρωί της Πέμπτης εργαζόμενοι στο Γενικό Νοσοκομείο Λάρισας εκφράζοντας την αντίθεσή τους στον υποχρεωτικό εμβολιασμό.
Σε δηλώσεις του ο πρόεδρος της ΕΙΝΚΥΛ Νίκος Νταφούλης επισήμανε ότι «η Ένωση και η ΟΕΝΓΕ έχουν δηλώσει ότι είναι υπέρ του καθολικού εμβολιασμού, όμως αυτό θα πρέπει να γίνει με πειθώ». Παράλληλα, επισήμανε ότι η στάση της Κυβέρνησης είναι εκ του πονηρού καθώς «πίσω από την ατομική ευθύνη θέλει να κρύψει τις δικές της ευθύνες».
Σε ότι αφορά τους σχεδιασμούς που εκπονούνται για την κάλυψη των κενών, τα οποία θα προκύψουν από τις αναστολές εργασίας που έρχονται, ο κ. Νταφούλης τόνισε – μεταξύ άλλων – πως «σκοπός τους είναι να δημιουργήσουν και πάλι νοσοκομεία μίας νόσου».
Ο πρόεδρος της ΕΙΝΚΥΛ υπογράμμισε ότι το ποσοστό εμβολιασμού μεταξύ των γιατρών του ΓΝΛ ξεπερνά το 90%, ενώ και μεταξύ των υπολοίπων εργαζομένων είναι πολύ υψηλό.
Αναλυτικά, η δήλωση προέδρου της ΕΙΝΚΥΛ:
Φωτογραφικά στιγμιότυπα από την κινητοποίηση:
![](https://static.wixstatic.com/media/11d965_984dc1e8458b4cc6bd85e6d48765c883~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_110,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/11d965_984dc1e8458b4cc6bd85e6d48765c883~mv2.jpg)
![](https://static.wixstatic.com/media/11d965_62a7d2240eea4dee9aa86b2b0cb40cff~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_110,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/11d965_62a7d2240eea4dee9aa86b2b0cb40cff~mv2.jpg)
![](https://static.wixstatic.com/media/11d965_e5e26203354f4e0eb09b8512e4bb19f5~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_110,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/11d965_e5e26203354f4e0eb09b8512e4bb19f5~mv2.jpg)
![](https://static.wixstatic.com/media/11d965_c557f520c6174b11a3a4c58dbdc14275~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_110,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/11d965_c557f520c6174b11a3a4c58dbdc14275~mv2.jpg)
![](https://static.wixstatic.com/media/11d965_354e339dcc1d45cc8928c909f2100aeb~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_110,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/11d965_354e339dcc1d45cc8928c909f2100aeb~mv2.jpg)